W filmach grozy z powodzeniem można spotkać brutalne sceny, paranormalne zjawiska oraz obrazy różnorodnego obłąkania. Często horrory opowiadają o mordercy psychopacie, który chce zabić niewinnych ludzi bądź o krwiożerczych zwierzętach. Rozmaitość pomysłów jest naprawdę imponująca! Od początku istnienia kinematografii, filmy w tej tematyce fundują swoim widzom niezapomniane emocje, które co rusz starają się na nowo wzniecać nowe emocje!
O czym jest mowa w horrorach?
Horror to jeden z najpopularniejszych rodzajów literackich i filmowych tekstów kultury. Przemawiać za tym mogą nierzadko organizowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których prezentowane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie pokazać to, co irracjonalne i straszne.
Główny bohater to istne zło, które pojawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru sięga po tematy jak konflikt dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dojrzeć stale powtarzające się klimaty grozy, takie jak na przykład: zamek na odludziu, kręte schody, lochy czy podziemia.
Historia filmu, jakim jest horror!
Początki horroru można już odszukać w epoce kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy, jak „Gabinet figur woskowych” lub „Człowiek, który się śmieje”. Na uformowanie się motywu tego gatunku miał dodatkowo wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak przykładowo film „Gabinet doktora Caligari”
W latach 30. XX wieku horror był już dość znanym gatunkiem. Powstało w tym czasie dużo filmów o potworach jak przykładowo: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednakże szczyt popularności horrorów przypadł na lata 50. i 60. W tym okresie powstało dużo kiczowatych oraz morderczych ekranizacji, gdzie prym wiodła brytyjska wytwórnia Hammer.
Lata 70. przyniosły trochę odejście od standardowej formy horroru oraz powstania nurtu gore. Kluczowym motywem tego gatunku jest destrukcja ludzkiego ciała, która stanowi metaforę niszczenia świata. Ostatni cykl przemiany horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” lub „Frankestein”, w których mamy do czynienia z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – na przykład potworem okazuje się człowiek.
Aktualne kino grozy!
W dzisiejszym kinie odchodzi się już od faktycznych scen grozy, a zastępują je sceny, które wywołują w widzu odrazę. Niestety, masowa produkcja filmów przyczyniła się do tego, że jest mniej produkcji, które wywołują lęk i niepokój. Dzisiaj objawem dobrego filmu jest żywa akcja oraz duże okrucieństwo, co zmniejsza wrażliwość widzów na widzianą przemoc. Mimo wielu zmian, jakie nastały przez lata, to wciąż widzowie uwielbiają mroczne opowieści!