Jak racjonalnie zbierać wodę deszczową?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Opady deszczu są dla nas zupełnie naturalnym zjawiskiem pogodowym. Gdy przychodzi wielka ulewa, nie jesteśmy nią zbytnio zaskoczeni, gdyż wiemy, że nasz dom jest dokładnie zabezpieczony przed nadmiarem wody, a spływająca deszczówka jest odprowadzana do sieci ogólnospławnej, kanalizacji deszczowej bądź zbiornika retencyjnego na naszej działce!

Co zrobić, kiedy pojawiają się kłopoty z odprowadzeniem wody?

Nieumiejętny montaż rynien wokół domu bądź brak ich montażu, będzie skutkował kłopotami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą zawilgocone od stale lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Co więcej, będzie nagromadzać się błoto w miejscach, gdzie często zbierają się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest dobrze przepuszczalny, wystarczy odprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadmiar w ziemię. Niemniej, jednak jeżeli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę musimy wyprowadzić w głębsze, niższe warstwy gleby.

Dowiedz się, jakie są sposoby na gromadzenie wody deszczowej?

Gdy posiadamy właściwe zaplecze odprowadzające wodę z dachu oraz wyprowadzające ją w głąb naszej działki, pozostaje nam zastanowić się, jak ją właściwie zbierać, by następnie zastosować do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Oczko wodne to dobry pomysł na odprowadzenie wody deszczowej!

Dobrym rozwiązaniem będzie budowa oczka wodnego czy też stawu, czy mniejszego zbiornika wodnego, gdzie poprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik musi być na tyle głęboki, by podczas intensywnych opadów nie został przepełniony i bardzo szczelny, warto zadbać o wyłożenie dołu szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się jednak na działkach o zdecydowanie większej przestrzeni.

Zainwestuj w zbiornik do zbierania wody!

Względnie prostym i dość oczywistym wyjściem jest odprowadzanie wody opadowej do zbiorników przeznaczonych do tego celu, które są przyłączone do rury spustowej. Dzięki zastosowaniu pompy możemy wyprowadzić wodę i nawadniać ogród, stosując dodatkowo jedynie wąż ogrodowy. Objętości, jakie możemy magazynować w takich zbiornikach, są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów i takie, które wymagają umieszczenia pod ziemią, gdyż ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Popularne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które instalujemy w gruncie, a także dzięki specjalnej instalacji możemy użytkować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Zaopatrz się w drenaże i skrzynki rozsączające!

Nowatorskie oraz chętnie wykorzystywane rozwiązanie do gromadzenia wody deszczowej, oraz jej rozprowadzania są skrzynki z tworzywa sztucznego, które montowane są pod ziemią. Polega to na tym, że do skrzynki podłączone są sączki, które powoli magazynują deszczówkę oraz równie powoli odprowadzają ją po całej działce. Umieszczenie oraz ilość skrzynek możemy ustalić sami. Podobne znaczenie mają drenaże, które działają w taki sposób, że gromadzona woda jest gromadzona i przepuszczana przez dziurawione rury!

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Napisz Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jakie są rodzaje klimatyzatorów?
Data dodania: