Nóż, sznurek, krzesiwo, kompas i mapa. To niektóre z elementów wyposażenia prawdziwego survivalowca. Rozpalenie ogniska, zbudowanie szałasu, przygotowanie posiłku jedynie z tego, co znajdziesz w lesie i sprawne poruszanie się po dzikich terenach, brzmi kusząco, prawda? Zanim jednak uda się wszystko to wdrożyć w życie, warto zaczerpnąć wiedzy teoretycznej. Bardzo dużo filmów prezentujących techniki przetrwania można znaleźć w internecie, jednak dobrym pomysłem jest zapisanie się na specjalistyczne kursy. Survival to z pewnością niezmiernie atrakcyjny i pouczający sposób na spędzanie wolnego czasu.
Na czym polega sztuka przetrwania?
Survival to inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, która polega między innymi na umiejętności funkcjonowania w środowisku naturalnym bez dostępu do wygód w postaci bieżącej wody i prądu. Bardzo często osoby mocno zainteresowane survivalem rezygnują także z noclegu pod dachem na rzecz namiotów albo zbudowanych własnoręcznie szałasów.
Czy biwakowanie i survival jest legalne w Polsce?
Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, w tym Lasy Państwowe ograniczały przebywanie osób na ich terenach do minimum. Nocowanie i zajmowanie określonego obszaru było źle widziane, a wręcz niezgodne z prawem. Jednakże środowiska osób skupionych wokół survivalu i bushcraftu osiągnęły porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym działaniom szara strefa została mocno ograniczona. Obecnie w całej Polsce wyznaczone są określone lokalizacje, gdzie legalnie można praktykować techniki przetrwania.
Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój idealne na survival
Osoby zainteresowane wypoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski powinny udać się w kierunku Dolnego Śląska i okolic uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To tutaj znajduje się jeden z terenów przeznaczonych do praktykowania survivalu i bushcraftu. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla miłośników gór, przyrody oraz tajemnic Dolnego Śląska.
Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim legalne na survival
Jeżeli interesują Cię bardziej tereny nizinne, świetnym przykładem zagospodarowania powierzchni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, które są położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany oraz doskonała infrastruktura parkingowa. Tym szczycą się tamte okolice.
Elbląg i Stegna dla miłośników nadmorskich krajobrazów
Niezwykle interesującą lokalizacją są także okolice Morza Bałtyckiego. Znajdziemy tam interesujące miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej obszarów znajduje się w okolicach Stegny oraz położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek oraz woda. Taki klimat przyciąga wielu. Szczególnie okresie letnim jest to niesłychanie popularny kierunek do uprawiania survivalu oraz bushcraftu.
Jak zgłosić do nadleśnictwa chęć uprawiania survivalu?
Zmaganie się z dużą liczbą ludzi chcących spędzać czas w lesie, a co za tym idzie pozostawianiem przez nie śmieci lub stwarzanie niebezpiecznych sytuacji, spowodowało, że leśnicy z ogromną niechęcią patrzyli na grupy osób związanych z survivalem. Ci ostatni jednak nie ustępowali. Ich wielka chęć praktykowania umiejętności przetrwania i sprawdzenia samych siebie wymagała dostępu do dzikich terenów. Ostatecznie Lasy Państwowe przekazały 43 obszary na terenie 15 z 17 regionalnych dyrekcji, gdzie za zgodą władz pasjonaci survivalu mogą przebywać i nocować. Grupa do 4 osób, która spędzi nie więcej niż dwie noce z rzędu na wyznaczonym terenie, jest zobowiązana jedynie do powiadomienia o tym fakcie nadleśnictwa. Można to zrobić w formie elektronicznej, wysyłając maila. Obie strony zdają się być usatysfakcjonowane tym rozwiązaniem.