Uprawnienia na wózki widłowe są niezbędne w przypadku chęci zatrudnienia się w charakterze operatora wózków widłowych. Dysponując takimi uprawnieniami, możemy liczyć na zatrudnienie np. na magazynie, w hali produkcyjnej czy w markecie. Nie tylko w Polsce, ale i za granicą, osoba z takimi kwalifikacjami na pewno znajdzie pracę. Poza tym może liczyć na wyższe zarobki i poprawę swojego statusu materialnego.
Korzyści ze zdobycia uprawnień?
Jest to w szczególności podniesienie swoich umiejętności, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się naszym certyfikatem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od kursanta nie wymaga się żadnych konkretnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień zwykle nie przekracza 7 dni. Kolejnym atutem jest większa szansa na dostanie dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znaczącym wzrostem zarobków i standardu życia.
Jak uzyskać uprawnienia?
Uprawnieniami na wózki widłowe może pochwalić się wyłącznie osoba, która odbyła kurs i zdała specjalny egzamin państwowy. Kurs oraz test składa się z części praktycznej i teoretycznej. Na teorii jesteśmy sprawdzani z wiedzy dotyczącej budowy urządzenia, a na praktyce – czy potrafimy poprawnie jeździć wózkiem i go obsługiwać.
Aby przystąpić do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań:
- Mieć ukończone 18 lat
- Posiadać świadectwo zakończenia kursu
- Pozwolenie pracodawcy
- Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na wózku widłowym
Kategorie uprawnień
Wyróżniamy 3 rodzaje uprawnień określonych przez Urząd Dozoru Technicznego:
- IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych oraz zdalnie sterowanych.
- IIWJO jest to najpopularniejsza kategoria i uprawnia do obsługiwania wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem oraz bez restrykcji w wysokości podnoszenia i udźwigu.
- IWJO zezwala na prowadzenie wózka o dowolnym napędzie i udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu i te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale również operatora.
Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO i IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mogą poruszać się pojazdami z niższej kategorii.
Ile trzeba wydać, by zdobyć uprawnienia?
Cena uzyskania takich uprawnień zależy od kategorii oraz określonych uprawnień na wózek widłowy. Koszt kursu waha się od 500 do 1000 zł. Jeśli jesteś pracownikiem, to wielu pracodawców oferuje sfinansowanie kosztów szkolenia czy też ich części, w zamian za dalszą pracę u nich. Natomiast gdy mamy doświadczenie w tego rodzaju pracy, to nie trzeba już uczestniczyć w kursie. Wystarczy przystąpić do egzaminu państwowego, który potwierdzi nasze umiejętności. Jest to wydatek rzędu:
- opłata egzaminacyjna 212,34 zł (w 2022 r.)
- badania psychotechniczne ok. 150 zł
- badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok. 120 zł
Reasumując, zdobycie nowych kwalifikacji za taką cenę jest nie do przecenienia. Dzięki nim możemy starać się o podwyżkę swoich zarobków. Być może, ten nieduży wkład finansowy będzie przepustką do lepszego życia.